انتخاب صفحه

توضیح مهم: شرکت «راه روسیه» در زمینه ازدواج فعالیت ندارد.

 

 

اطلاعات در خصوص ازدواج در روسیه

 

هر مرد یا زن خارجی (به جز بعضی از ملیت‌ها) که با شهروند روسیه ازدواج کند، می‌تواند به ترتیب اقامت موقت روسیه (RVP)، اقامت دائم روسیه (VNZh) و در نهایت تابعیت روسیه را اخذ کند. ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج و تولد و… (ZAGS) مخصوص خارجی‌ها ثبت می‌شود و فرد باید مدارکی از جمله این مدارک را ارائه کند:

  • ترجمه شناسنامه و پاسپورت
  • گواهی تجرد

این ازدواج فقط در روسیه ثبت می‌شود و در صورت تمایل، باید با مراجعه به کشور همسر (یا سفارت آن کشور در روسیه)، ازدواج خود را جداگانه در آن کشور (مثلا ایران) ثبت کنند. خانم‌های خارجی که با مرد ایرانی ازدواج می‌کنند، بلافاصله تابعیت ایرانی می‌گیرند. اما اعطای تابعیت به مردان خارجی که با خانم ایرانی ازدواج کنند، زمان‌بر و تابع شرایط خاصی است. اما در روسیه، فرقی بین زن یا مرد نیست. یعنی چه مرد خارجی و چه زن خارجی، می‌تواند بعد از ازدواج تابعیت روسیه بگیرد. پروسه اخذ تابعیت روسیه از طریق ازدواج حداقل 3 تا 4 سال زمان می‌برد.

متقاضی (فرد خارجی) باید موارد زیر را آماده نماید:

  • آزمایش پزشکی و اثبات سلامت خود
  • اثبات توانایی مالی
  • حداقل سالی ۱۸۰ روز را در خاک روسیه بماند.
  • آزمون زبان روسی 
  • گواهی عدم سوء پیشینه 
  • محل اقامت مشخص (رجیستر قانونی) داشته باشد.

همه این‌ها به شرطی است که ازدواج واقعی باشد. ترتیب دادن ازدواج صوری، غیرقانونی بوده و برای همه افراد دخیل، جرم محسوب شده و مجازات دارد. البته موسسات و افرادی هستند که بعد از ازدواج، برای طی کردن مراحل طولانی اداری، مشاوره می‌دهند. تابعیت در روسیه بر مبنای خون است، نه خاک. به عبارت دیگر، اگر یک زوج خارجی، مقیم روسیه باشند و در روسیه فرزندی به دنیا بیاورند، فرزند تابعیت روسیه نمی‌گیرد. اما اگر یکی از والدین روس باشد، فرزند می‌تواند (در صورت درخواست والدین یا خودش) تابعیت روسیه بگیرد. تابعیت دوگانه (Dual Nationality) در ایران و روسیه غیر قانونی است. اما در عمل چنین نیست و افراد می‌توانند هم تابعیت ایران را داشته باشند و هم تابعیت روسیه را.

 

آشنایی با آداب و رسوم ازدواج در روسیه

 

سنت و آداب و رسوم ازدواج، به خصوص در روسیه ریشه های تاریخی دارد. از زمان های قدیم، بسیاری از مردم به آداب و رسوم ازدواج افتخار می کردند. اما امروز بعضی ها از رسوم ازدواج بی اطلاع هستند و یا به آنها ارزش نمیدهند. طبق آداب و رسوم ازدواج در روسیه، ازدواج برای عروس و داماد در این کشور از جایگاه خاصی برخورداری است و این آداب و رسوم از کجا سرچشمه گرفته اند؟

 

حلقه ازدواج (چله). مشخص شده است که در مصر باستان، زن و شوهر با بدست نمودن حلقه قسم می خوردند که تا اخرین روز زندگی در شادی و غم با هم میباشند. مصریان بر این باور بودند که اگر حلقه را به انگشت وسطی دست چپ کنند جرقه عشق را تا اخر عمر نگه میدارند. این سنت تا به امروز در مردم شرق حفظ شده . اما در روسیه حلقه ی عروسی را به انگشت وسطی دست راست میکنند و قسم میخورند که تا اخر عمر با همسر خود صادق بمانند. اگر مرد یا زن روس حلقه عروسی خود را بدست چپ انگشت وسطی کرده, به این معناست که همسرش وفات کرده.

 

عروس را در آغوش گرفته و داخل خانه کردن. این رسم ازدواج اسلاوی بسیار قدیمی است. اسلاوی ها به این باور بودند که اگر عروس را در زمان داخل شدن به خانه، همسرش در آغوش بگیرد، پاهای عروس زمین را لمس نکند، شیطان فریب میخورد و عروس نظر نمی شود.

 

ظرف برای خوشبختی. در روستاهای روسیه شکستاندن ظرف گلی نشانه باکره بودن عروس است.

 

گل جیبداماد. گذاشتن گل در جیب داماد نشان اظهارعشق عروس به داماد میباشد.

 

شاهدان در جشن عروسی. در ازدواج روسها دو شاهد میباشد که یکی از طرف عروس و دیگری از داماد. شاهدان باید کسانی باشند که عروس و داماد به انها میتوانند اعتماد کنند. بعضی ها نقش شاهدی را به خویشاوندان شان نیز میدهند. شاهدان باید با عروس و داماد در قسمت انتخاب لباس، لوازم آرایش، برگزاری محفل عروسی, بجا نمودن سنت های مراسم و غیره کمک و همکاری کنند.

 

دسته گل عروس. عروس، دسته گل خود را در جمعیت دختران که هنوز ازدواج نکرده پرتاب می کند و کسی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد، این به دین معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند.

 

نان کاروای روسی

 

نان و نمک (به روسی کاراوای). کاراوای نان تزیین شده سنتی روسی است. بعد از انکه داماد عروس را از خانه مادرش می گیرد در بیرون از خانه، عروس و داماد را با یک قرص نان و نمک ملاقات می کنند. عروس و داماد تکه ای از نان را با دهان شان می گیرند و لقمه هر کسی که بزرگتر بود رئیس خانواده میشود.

گفتنی است که نان کاراوای بسیار زیبا تزئین میشود. برگ در نان – به معنای فرزندان اینده، خوشه ی گندم – سعادت و رفاه، دو حلقه در هم آمیخته – وفاداری و عشق ابدی است.

 

صدا نمودن کلمه تلخ (گورکا). این کلمه را در عروسی برای بوسیدن عروس و داماد از یکدیگر، تمام مهمانان با یک صدا می گویند، “گورکا، گورکا،” اما در قدیم عروس با پطنوس که در بین آن گیلاس ودکا می بود نزد همه مهمانان برای جمع آوری تحفه میرفت، اما مهمانان نمیفهمیدن که در داخل گیلاس آب است یا ودکا ومهمان پس از آن که تحفه را برای عروس می داد و ودکا را مینوشید و صدا میکرد تلخ است به معنای آن که مشروب است، نه آب.

 

ازاد نمودن دو کبوتر سفید. کبوتر سفید نماد از ازادی، صلح و خوشبختی است. آزاد نمودن دو کبوتر سفید پس از عقد پیمان ازدواج، نشانه خداحافظی با خانه اجدادی و همچنین آغاز یک زندگی جدید با هم اوج میباشد.

 

تعداد مهمانان در محفل ازدواج. در روسیه در مراسم ازدواج صرف از دوستان و خویشاوندان نزدیک دعوت به عمل میاید. تعداد دعوت شدگان در عروسی بیش از چهل تا پنجا مهمان میرسد.

گفتنی است که در عروسی های اشخاص مشهور و پولدار تعداد مهمانان به بیش از 300 نیز میرسد.

 

 پنج شهر برتر را برای مراسم عروسی انتخاب کردند.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از آي توريست، سنت پترزبورگ اولین مقام را در ميان شهرهاي مناسب براي عروسي کسب کرد و عنوان خود را به عنوان “عروس” روسیه تثبیت کرد.

ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین با وزیر خارجه اتریش کارین کنایسل می رقصد.

 

 

پنج شهر برتر ازدواج در روسیه

پایتخت دوم روسيه (سن پترزبورگ) تقریبا نیمی از (47 درصد) رای ها را به دست آورد. شهر ایوانووف مقام دوم را (24٪ آرا) در ميان شهرهاي جذاب براي عروسي کسب نمود. جايگاه سوم با  14٪ از رای را شهر گلن دژيک در کراسنادار به دست آورد و در رتبه سوم قرار داشت. پنج شهر ديگر مناسب براي عروسی عبارتند از مسکو و فئودوسيا با 8٪ در مقام هاي بعدي قرار دارند.

گفتني است، هفته گذشته در ترکيه در مراسم عقد تورگوت و خدیجه، مهمان ها همه در سالن منتظر پاسخ عروس بودند که عروس به شوخی در جواب عاقد که پرسیده بود: آیا تورگوت دینچر را به همسری خود می‌پذیرید؟ جواب داد: نه غیرممکنه و سپس در حالی که می‌خندید گفت: طبعا بله.

عروس که قصد شوخی داشت هرگز فکرش را هم نمی‌کرد که این شوخی باعث برهم خوردن مراسم عروسی اش شود.ولی در کمال ناباوری عاقد, ازدواج را باطل اعلام کرد و این موضوع را به مهمانان اعلام نمود و رفت. پس از این اتفاق مهمانان و حضار یکی پس از دیگری از مجلس بیرون رفتند و عروس و داماد هم به خانه‌های خود برگشتند.

لینک های مرتبط :

آشنایی با فرهنگ و آداب مردم روسیه

 

error: