انتخاب صفحه

از آن‌جا که مقوله تحصیل در خارج از کشور به یک پدیده پرمتقاضی در کشورمان تبدیل شده است و از آنجا که کشور روسیه به علل مختلف از جمله نزدیکی به ایران و هزینه‌های نسبتا پایین تحصیل، به عنوان یک مقصد جدید برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌گردد، شرکت «راه روسیه » بر آن شد تا اطلاعاتی در این زمینه تهیه و در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

 

پرسش و پاسخ

 

۱) پروسه اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های روسیه چگونه است؟

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارید، پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد، ترجمه رسمی مدارک خود به زبان روسی تهیه کنید. مدارک مورد نیاز: ۱) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات ۲) آخرین مدرک دانشگاهی همراه با ریز نمرات (در صورت وجود) ۳) صفحه مشخصات پاسپورت ۴) صفحه مشخصات شناسنامه. بعد از سپری شدن یک پروسه ۴۵ تا ۶۰ روزه، دانشگاه برای شما دعوتنامه صادر می‌کند. در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، علاوه بر مدارک بالا، مدرک تسلط به زبان انگلیسی هم مورد نیاز است.

 

۲) دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک در واقع دوره زبان آموزی است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند، ملزم به گذراندن آن هستند. دوره پادفک معمولا شامل دو ترم تحصیلی است (از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیرماه سال بعد). در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس تخصصی مربوط به هر رشته به منظور آشنایی با لغات تخصصی آن رشته آموزش داده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما متقاضی رشته های پزشکی باشید، در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی، با مقدمات دروس زیست ،شیمی و فیزیک هم آشنا می‌شوید.

 

۳) اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه چقدر زمان میبرد؟

حدود ۲ ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک مورد نیاز.

 

۴) حدود هزینه کلی شهریه دانشگاههای روسیه چقدر است؟

به طور کلی؛ رشته های مهندسی: سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار رشته های پزشکی: سالانه بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و زندگی نمی‌شود.

 

۵) هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی چقدر است؟

به طور کلی؛ هزینه خوابگاه: ماهیانه بین ۵۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه رفت و آمد: ماهیانه حدود ۱۰ دلار (با استفاده از کارت دانشجویی) هزینه خورد و خوراک: ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار

 

۶) آیا تحصیل در روسیه دارای محدوده سنی است؟ (از چه سنی تا چه سنی؟)

از ۱۷ سال به بالا. از آن‌جا که مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است، سقف سنی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد.

 

۷) آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، ارائه گواهی تمکن مالی یا سپرده مبلغ در حساب بانکی لازم است ؟

به هیچ عنوان.

 

۸) هزینه اجاره خوابگاه چقدر است؟

هزینه خوابگاه در روسیه از ۵۰ دلار برای هر نفر شروع می‌شود و در بهترین خوابگاه‌های دانشجویی به سقف ۲۵۰ دلار در ماه می‌رسد.

 

۹) هزینه اجاره آپارتمان در مسکو چقدر است؟

هزینه اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مسکو از ۳۵۰ دلار در مسکو شروع می‌شود و بسته به منطقه و فاصله تا نزدیکترین ایستگاه مترو، این مبلغ افزایش می‌یابد.

 

۱۰) آیا روسیه کشور امنی است؟

با مرور اخبار ۱۰ سال اخیر، شکی نیست که روسیه کشور بسیار امنی برای خارجیان محسوب می‌گردد. به همان اندازه که تروریست بودن ایرانی‌ها دروغ است، وجود باندهای مافیایی و خطرناک در روسیه، دور از واقعیت است.

 

۱۱) آیا روس‌ها نژاد پرستند و خارجی‌ها را اذیت می‌کنند؟

به هیچ عنوان.

 

۱۲) آیا روس‌ها به ایرانی‌ها احترام می‌گذارند؟

اکثرا روس‌ها ایران را نمی‌شناسند. در نتیجه احترام یا عدم احترام به ایرانیان معنای خاصی پیدا نمی‌کند.

 

۱۳) بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه کی است؟

از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیر ماه.

 

۱۴) آیا غیر از مهر ماه، از بهمن ماه (ترم دوم) هم میتوان وارد دانشگاه شد؟

پذیرش برای بهمن ماه تنها برای دوره پادفک و آن هم در بعضی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

 

۱۵) آیا تحصیل در روسیه فقط به زبان روسی است؟

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

 

۱۶) آیا دانشگاه‌های روسیه کنکور ورودی دارند؟

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستید. اما این امتحان به هیچ عنوان قابل مقایسه با کنکور و امتحان‌های جامع مشابه نیست. این امتحان ورودی بیشتر به منظور ارزیابی اطلاعات عمومی از دروس پایه در رشته مد نظر متقاضی برای تحصیل می‌باشد.

 

۱۷) آیا بعد از اخذ ویزای تحصیلی، اعضای خانواده هم می‌توانند ویزای روسیه بگیرند؟

در صورت موافقت دانشگاه، همسر و فرزند دانشجو هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند. دیگر اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و خواهر و برادر و… نمی‌توانند از ویزای همراه دانشجو استفاده کنند و فقط می‌توانند دیگر انواع ویزا، مانند ویزای توریستی و تجاری و… بگیرند.

 

۱۸) نحوه انتقال پول به روسیه چگونه است؟

از طریق شعبه بانک ملی در مسکو (میربیزنس بانک) و یا از طریق صرافی‌ها.

 

۱۹) آیا می‌توان همزمان با تحصیل، برای کسب درآمد، کار کرد؟

کار کردن برای دانشجویان در روسیه، فقط در زمینه رشته تحصیلی، آن هم با کسب جواز کار دانشجویی مقدور است. به عبارت دیگر، کار کردن با ویزای دانشجویی، عملا ممنوع است. اما دولت روسیه در این مورد سختگیری خاصی ندارد و دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل (تابستان‌ها) می‌توانند مشغول کار (غیر رسمی) شوند.

 

۲۰) آیا دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبرند؟

مسلما تمامی دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبر نیستند، اما تمامی دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و بسیاری از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم در سطح دنیا معتبرند.

 

۲۱) نحوه ارزشیابی مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه در ایران چگونه است؟

اگر شما فارغ التحصیل از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) وزارت علوم باشید، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ظرف ۴۵ روز کاری ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد. در صورتی که شما فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم باشید و نمرات شما بالای 3 باشد، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ارزش ابی و مورد تایید قرار می‌گیرد. تحصیل در دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) توصیه نمی‌گردد.

 

۲۲) آیا زبان روسی سخت است؟ طی چه مدت زمانی میتوان زبان روسی را یاد گرفت؟

یادگیری هر زبان دشواری‌های خود را دارد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنا نیست. ولی باید به این نکته توجه داشت که شما زبان روسی را در خود کشور مقصد یاد می‌گیرید و به صورت روزانه از این زبان استفاده می‌کنید و با مردم در ارتباط هستید. همین مسئله بسیار به پیشرفت زبان شما کمک خواهد کرد. اگر شما علاقه و پشتکار در یادگیری زبان روسی داشته باشید، طی یک تا دو سال، زبان روسی شما به حدی خواهد رسید که مشکلی از بابت زبان نخواهید داشت.

 

۲۳) آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، دیپلم کافی است یا مدرک پیش دانشگاهی لازم است؟

برای پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در روسیه، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.

 

۲۴) آیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه شرط معدل دارد؟

در بسیاری از دانشگاه‌ها شرط معدل وجود ندارد.

 

۲۵) آیا دانشگاه‌های روسیه به دانشجوهای ایرانی بورسیه تحصیلی میدهند؟

بله! در صورتی که شما یک مقطع تحصیلی را در آن دانشگاه تمام کرده باشید.

error: