انتخاب صفحه

 

سنت پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه

 

مقدمه

 

به سنت پترزبورگ، شهر رنگی و کارتونی جهان خوش آمدید.

این شهر دومین شهر مهم کشور روسیه بعد از شهر مسکو میباشد. در گذشته پایتخت روسیه بوده و امروزه میلیون ها توریست رو از سراسر جهان به سمت خودش میکشونه.

در ایران به نام های مختلف این شهر رو میشناسن. ” سن پترزبورگ” “سنت پترزبورگ” ” سن پیترزبورگ” و یا لنینگراد و …

به زبان انگلیسی ” saint petersburg ” و به زبان روسی ” Санкт-Петербу́рг ” نامیده میشود.

قدمت شهر سن پترزبورگ به ابتدای قرن هجدهم و سال 1703 برمیگرده. در همون سال 1703 با دستور و نطارت کامل “پتر کبیر”  (Peter the Great) ساخته شد.

پتر کبیر تصمیم گرفته بود تا در کنار سواحل دریای بالتیک که در تصرف داشت این شهر رو بنا کنه.

در طول سالیان سال بارها اسم این شهر عوض شده. دقیقا بعد از جنگ جهانی اول بود که به ( پتروگراد ) به انگلیسی Petrograd نام گرفت.

بعد از انقلاب شوروی به ( لنینگراد ) Leningrad تغییر نام داد.

و در آخر بعد از فروپاشی شوروی به همون سن پترزبورگ اسمش برگشت. 

سن پترزبورگ برای ۲۰۶ سال، طی سال‌های ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۸، پایتخت کشور روسیه بود.

 

 

جمعیت سن پترزبورگ و آب و هوا

سن پترزبورگ امروزه جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر دارد.

شهر سن پترزبورگ شمالی‌ترین شهر جهان است که جمعیتی بالغ بر ۱ میلیون نفر را دارد.

این شهر که در شمال غرب روسیه واقع شده است، دارای ۴۲ جزیره و ۴۰ رودخانه است؛ از این رو‌ به «ونیز شمال» نیز معروف است.

میانگین دمای این منطقه در فصل سرما ۱۳ درجه زیر صفر و در فصل گرما ۲۰ درجه است. به طور میانگین این شهر در ۱۳۰ روز از سال، برفی است.

 

جاذبه های سن پترزبورگ

 

1- موزه هرمیتاژ  یا آرمیتاژ  The State Hermitage museum

در نزدیکی سواحل رودخانه نوا، کاخ هرمیتاژ قرار گرفته که محل سکونت کاترین کبیر وامپراطور بوده است. این کاخ زیبای ۳ طبقه دارای آثار بسیار زیادی از آثار قرن ۲۰ از تمامی اروپا و روسیه است. در بازدید از این کاخ که در حال حاضر تبدیل به موزه شده است می توانید تا مجموعه ای کامل از آثار مختلف را در رنگ های طلایی، نقره ای و کریستالی را در کنار هم ببینید.
آرمیتاژ در سال ۱۷۶۴ به دستور «ملکه کاترین کبیر» (Empress Catherine the Great) تاسیس شد. ملکه‌ی وقت ۴۰۰۰ تابلوی نقاشی، ۳۸ هزار کتاب نفیس و مجموعه‌ای از ۱۶ هزار سکه‌ی قدیمی را به این موزه واگذار کرد.
آرمیتاژ از ۳۵۰ سالن و ۵ ساختمان متشکل شده است. اگر به تمامی آثار این موزه فقط برای یک دقیقه نگاه کنید، ۸ سال زمان می‌برد تا بتوانید نظاره‌گر همه‌ی آن‌ها باشید.

موزه_ارمیتاژ

 

2- کلیسای ناجی در خون |‌ Savior on the Spilled Blood

این کلیسای پنج گنبدی یکی از مهمترین دیدنی های شهر سن پترزبورگ است و زمان ساخت آن به سالهای 1883 تا 1907 باز می گردد. این کلیسا در یادبود ترور الکساندر دوم ساخته شد و خانواده سلطنتی روسیه برای امور شخصی خود از این کلیسا استفاده می کردند. نقاشی ها و دیوارنگاره های آن با 7000 متر مربع کاشی همراه با تزیینات و طراحی بیرونی فوق العاده این کلیسا نمونه ای عالی از هنر معماری در روسیه است. 

کلیسای ناجی در خون

 

3- باغ تابستانی | Summer garden

باغ تابستانی در جزیره ای کوچک میان فونتانسکا،‌ مویکا و کانال سوآن در شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این باغ در سال 1704 به دستور پیتر بزرگ، تزار روسیه ساخته و در آن گیاهان و گل هایی نادر پرورش داده شد. 

 

4- کلیسای جامع کازان | Kazan Cathederal

کلیسای جامع کازان یکی از کلیساهای ارتدوکسی روسیه است و به بانوی کازان، محترم ترین نماد کشور روسیه تعلق دارد. این کلیسا در سالهای ابتدایی 1800 به عنوان نمادی برای پیروزی بر جنگ با ناپلئون ساخته شد.

کلیسای کازان

5- شب های سفید سن پترزبورگ | White Nights In Saint Petersburg

امکان ندارد سخن از روسیه و سن پترزبورگ به میان بیاید و سخنی از شب های سفید و فراموش نشدنی این شهر نباشد. تقریبا بسیاری هر ساله برای دیدن این پدیده زیبا به این شهر سفر می کنند. هر چند این پدیده تنها در این شهر اتفاق نمی افتد؛ اما گرگ و میش هوا در شهر خیال برانگیز سن پترزبورگ و در کنار رودها، مجسمه ها، ساختمان های باشکوه و ساحل دیدنی این شهر، آن را بسیار خاص و خواستنی کرده است. 

+ از اواخر ماه می (اوایل خرداد ماه) تا اوایل جولای (تیر ماه) شب ها در این شهر به دلیل نزدیکی به قطب شمال به رنگ سفید در می آیند و خورشید برای نزدیک یک ماه در این شهر برای مدتی بسیار طولانی در آسمان می ماند. 

جشن-بادبان-های-سرخ-سنت-پترزبورگ

6- میدان کاخ |‌ Palace Square

میدان کاخ یکی از زیباترین و هماهنگ ترین طراحی ها را در جهان دارد و برای سه دهه اصلی ترین مکان عمومی شهر سن پترزبورگ به حساب می آید. مانند میدان سرخ در مسکو میدان کاخ شاهد بسیاری از اتفاق های تاریخی و مهم کشور روسیه مانند قتل عام یکشنبه خونین و انقلاب سال 1917 بوده است. نخستین ساختمانی که در این مکان ایجاد شد کاخ زمستانی بود. در افسانه ها آمده است که این مکان در پایان ساخت کاخ، با کوهی از سنگ پر شده بود و به مردم اجازه داده شد تا هر اندازه که می خواهند از آن را با خود ببرند. بعد از چند ساعت تمام میدان به وسیله مردم تمیز شده بود. امروزه علاوه بر کاخ زمستانی، ساختمان کارکنان اداری و ستون یادبود الکساندر اول نیز در این میدان قرار دارد. 

7- تئاتر مارینسکی | Mariinsky theatre

تئاتر مارینسکی مشهورترین تئاتر شهر سن پترزبورگ به شمار می آید و تعدادی از معروف ترین باله ها و اپراها در ساختمان این تئاتر برگزار می شود. این سازه تاریخی و هنری در سال 1860 باز و به یکی از پیشگامان هنر موسیقی در تاریخ هنر روسیه، در قرن نوزدهم تبدیل شد. 

Mariinsky theatre

8- مجسمه برنزی مرد سوارکار | Bronze Horseman

مجسمه برنزی مرد سوارکار نمادی از پتر کبیر، تزار روسیه است که در مرکز شهر واقع شده است. این مجسمه با دستور کاترین بزرگ به دست مجسمه ساز فرانسوی ساخته شد و وصف آن در بسیاری از شعرها و نوشته های افراد بزرگ مانند پوشکین آمده است. این مجسمه امروزه یکی از نمادهای شهر سن پترزبورگ به شمار می آید. 

9- کشتی آرورا  |‌ Cruiser Arura

آرورا یکی از کشتی های محافظ روسیه در سال 1900 بود که امروزه به صورت یک موزه درآمده است. این کشتی یکی از سه کروز ساخته شده به وسیله روسیه برای خدمت در اقیانوس بود و تمام این کشتی ها در جنگ روسیه-ژاپن شرکت داشتند. 

10- پارک مارس |‌ Field of Mars

پارک مارس یا پولیه مارسوو (Polye marsovo)‌ یکی از بوستان های بزرگ شهر سن پترزبورگ است و در قلب این شهر قرار دارد. این پارک به نام خدای رومی، مارس نام گذاری شده و در شمال آن قصر مرمری جای گرفته است. این پارک قدمتی به اندازه خود شهر دارد و در زمان های گذشته رژه های نظامی در آن برگزار می شد. 

RussWay

 

11- موزه مرکزی نیروی دریایی |‌ Central Naval Museum 

این موزه یکی از نخستین موزه های روسیه بوده و از بزرگترین های آنها به شمار می رود. در این موزه مجموعه ای بزرگ از آثار، ابزار، مدل ها و نقاشی هایی که پیشرفت نیروی دریایی روسیه را نشان می دهد به نمایش درآمده است. موزه مرکزی نیروی دریایی به عنوان یکی از مکان های مناسب برای گردش و تفریح کودکان نیز انتخاب شده است. 

راه روسیه

12- خیابان «نوسکی» (Nevesky)

یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین خیابان‌های این شهر است که از جاذبه‌های گردشگری آن نیز به شمار می‌رود. مسیر ۵ کیلومتری این خیابان گذرگاهی است به میادین و مناطق تاریخی این شهر. به طور روزانه، نزدیک به ۲ میلیون نفر از این خیابان تردد می‌کنند.

Russway

13-  «کاخ زمستانی» (Winter Palace)

مقر رسمی و اصلی خانواده‌های سلطنتی روسیه طی سال‌های ۱۷۳۲ تا ۱۹۱۷.
پس از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، به موزه‌ی هرمیتاژ پیوست و پس از آن به عنوان موزه‌ی انقلاب فعالیت کرد. در طی سال‌های بعد نیز بازسازی‌هایی بر روی این کاخ صورت گرفته شد.

Russway

14- پل های متحرک 

نزدیک به ۶۰۰ پل در سن پترزبورگ وجود دارد که ۲۲ عدد از آن‌ها متحرک هستند.

راه روسیه

15- رودخانه  «نوا» (Neva)

با طول ۷۴ کیلومتر در شهر سن پترزبورگ جریان دارد. این رودخانه، چهارمین رودخانه‌ی بزرگ اروپا محسوب می‌شود.

 

– جاذبه های دیدنی مسکو

– لینک ویزای روسیه

– آشنایی با فرهنگ و آداب مردم روسیه

 

 

error: