انتخاب صفحه

کارهای پر طرفدار در روسیه

 

قدم اول برای یافتم شغل در روسیه و ادامه کار در روسیه، اخذ ویزای کار روسیه است.

از میان 450 حرفه ای که در سیستم اقتصادی روسیه وجود دارد، تنها 28 حرفه در شمار پرطرفدارترین آن قرار دارد، که 36 میلیون روس در این حرفه ها مشغول به کارند، در حقیقت  چیزی برابر با 50 درصد از تمامی شاغلین کشور.

نکته قابل توجه در میان این آمار و ارقام این است که 14 درصد از این افراد، تنها در دو حرفه ای مشغول به کارند که برای تسلط به آنها کافیست تحصیلات اولیه برای دریافت مدرک دیپلم را گذرانده و بدون نیاز به تحصیلات عالیه دانشگاهی وارد این حرفه ها شوند.

ولی نکته ای که بیش از همه اینها حائز اهمیت است، مساله زبان روسی می باشد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و جدا شدن بخش هایی از فدراسیون روسیه، شهروندان کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق از جمله: تاجیکستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، قزاقستان و … که از کودکی زبان روسی را فراگرفته اند، به دلیل نبود شغل مناسب در کشور خودشان به روسیه مهاجرت کرده و در مشاغلی که مستلزم  تحصیلات عالیه نیست، مانند: رانندگی و یا فروشندگی مشغول به کار هستند.

شما به عنوان یک فرد خارجی باید بتوانید زبان روسی را یاد بگیرید تا بتوانید در وهله اول شغل متناسب با تخصص خود را پیدا کنید و دوم اینکه در این حرفه موفق باشید. البته دانشجویان خارجی به دلیل داشتن ویزای تحصیلی، اجازه کار نداشته و تنها در زمان تعطیلات بین ترمی و یا تعطیلات تابستان اجازه کار پاره وقت را خواهند داشت.

 در زیر مختصرا به برخی مشاغل اشاره خواهیم داشت:

رانندگی :
اولین حرفه ای که به آن می پردازیم، حرفه رانندگیست که طی 15 سال اخیر از آن به عنوان پرطرفدارترین شغل در روسیه یاد می شود که نیازی هم به تحصیلات عالیه ندارد. امروزه 7 درصد از روسها یعنی معادل 5 میلیون نفر همه ساله به حمل و نقل بار و یا جابجایی مسافران مشغولند. از آنجایی که کشور روسیه پهناورترین کشور دنیاست، طبیعی ست که در سرتاسر این کشور نیاز به راننده برای ساپورت کردن امور حمل و نقل نیازی مهم به شمار رود.

 

فروشندگی :
دومین حرفه ای که 6.8 درصد از شاغلین روسیه را به خود اختصاص داده است، حرفه فروشندگیست که از سال 2002 به دلیل افزایش تجارت، درصد آن رو به رشد است. امروزه فروشندگان بسیاری در سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای و مراکز خرید بزرگِ این کشور مشغول به فعالیت میباشند.

مدرسان:
پس از حرفه های رانندگی و فروشندگی، جایگاه سوم در سیستم اقتصادی را آموزگاران به خود اختصاص داده اند، که آمارها نشان می دهد در حال حاضر 2.8 درصد از کل شاغلین روسیه معادل 2 میلیون معلم جوان در سیستم آموزشی روسیه در حال تدریس در مدارس هستند.

 

مدرس زبان های خارجه :
از آنجایی که برای روسها صحبت کردن به زبانی غیر از زبان مادریشان کار بسیار دشواری است، و گذشته از آن روسها تعصبات خاصی روی زبان کشورشان دارند، اغلب اوقات برای اموری مانند: ارتباط برقرار کردن با توریست ها، کار کردن در صنف رزرواسیون هتل ها، راهنمای تورها و به طور کلی هر کاری که آنها را وادار به صحبت کردن به زبانی غیر از زبان مادری خودشان کند، به چالش می افتند. در نتیجه کسانی که در دانشگاه رشته های زبان های خارجه را می خوانند می توانند در فصل تابستان که رسما گردشگری در این کشور شروع می شود، به عنوان مترجم کار کنند.

** گفتنی است امروزه انبوهی از متقاضیان بازار کار در روسیه را کارگران غیرمتخصص از جمله: باربران، مستخدمان، نگهبانان، آسانسورچی ها و امانتداران تشکیل می دهند که برای اداره کردن امور مربوطه نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند.

پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان:
65 درصد از افراد تحصیل کرده در روسیه را صنف پزشکان تشکیل می دهند که این رقم معادل 950 هزارنفر می باشد. از همین جا میتوان نتیجه گرفت که رشته پزشکی در روسیه یکی از پرطرفدارترین رشته ها و مشاغل بوده و همه ساله متقاضیان زیادی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی اقدام می نمایند.

کارمند امور مالی :
رشته های مالی و حقوقی نیز از جمله رشته های پرطرفدار در روسیه هستند و بازار کاری نسبتا خوبی دارند. کسانی که از این رشته ها فارغ التحصیل می شوند، میتوانند در زمره حسابداران و حسابرسان قرار گیرند و در شرکت های بزرگ به راحتی مشغول به کار شوند.

 

شغل های رو به رشد :
برخی مشاغل هستند که در سال های اخیر نسبت به قبل، طرفداران بیشتری پیدا کرده اند و در زمره مشاغلی قرار دارند که رو به رشد هستند، از این قبیل می توان به آشپزی، معلمان مهد کودک، معماران، پرسنل بیمارستان، جوشکاران، تعمیرات تجهیزات صنعتی، نجارها و تراشکاران، برق کاران اشاره کرد.

لینک های مرتبط :

– دریافت ویزای کار روسیه

– لینک آشنایی با شرایط کار در کشور روسیه

error: